TYGODNIE WYTĘŻONEJ PRACY
Nasi podopieczni wymagają wysokospecjalistycznej opieki zagwarantowanej przez zespół lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, ale także bardzo kosztownych urządzeń medycznych i wyjątkowych tylko dla tej grupy wiekowej leków. Wszystko po to, żeby ratować życie tych najmniejszych pacjentów, którzy jeszcze do niedawna byli uważani za niezdolnych do życia.
- KROKI MILOWE- wielka technika w służbie najmniejszemu człowiekowi
INKUBATOR– coraz doskonalsze i coraz bardziej skomplikowane urządzenie, którego rolą jest naśladowanie warunków panujących w łonie matki. Ułożony w inkubatorze noworodek przebywa w środowisku odpowiedniej temperatury i wilgotności, jest to niezbędne do prawidłowego oddychania i dojrzewania skóry dziecka urodzonego przedwcześnie. Jednocześnie neonatolog może łatwo obserwować i monitorować pacjenta.
WSPOMAGANIE ODDECHU- SIPAP– im mniejszy wcześniak, tym gorzej radzi sobie z oddychaniem, ciągłe utrzymywanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych stanowi początek leczenia niewydolności oddechowej
ODDECH ZASTĘPCZY- RESPIRATOR– postępująca niewydolność oddechowa wielokrotnie wymaga zastosowania wentylacji przy pomocy respiratora, w tym nowoczesnej techniki wentylacji o wysokiej częstotliwości, którą zapewniają tylko najbardziej nowoczesne respiratory
SURFAKTANT– lek, który zrewolucjonizował neonatologię pozwalając na leczenie zaburzeń oddychania- choroby, która była główną przyczyną umieralności wcześniaków. Krótko po porodzie niewydolnego oddechowo wcześniaka do rurki inkubacyjnej umieszczonej w tchawicy podawany jest lek, który rozpręża płuca i prowadzi do skutecznej wymiany gazowej. Czasem działa jak cud !
TLENEK AZOTU– aparat umożliwiający leczenie noworodków wziewną postacią tlenku azotu ratuje życie. Stosowany wtedy, gdy u noworodka w bardzo ciężkim stanie klinicznym w trybie pilnym trzeba rozkurczyć naczynia płucne, które uległy skurczeniu pod wpływem niekorzystnych czynników wewnątrzmacicznych, okołoporodowych lub nie rozkurczyły się one prawidłowo po porodzie.
CHŁODZENIE LECZNICZE– zawsze dbamy o zapewnienie pacjentowi komfortu cieplnego. Czasem jednak trzeba działać odwrotnie i chłodzić ciało noworodka, który uległ niedotlenieniu okołoporodowemu. Wysokospecjalistyczna aparatura chłodząca umożliwia obniżenie temperatury ciała małego pacjenta do 33,5 C. Takie chłodzenie trwa 3 dni, po czym następuje stopniowe ogrzewanie ciała dziecka. Zadaniem tej procedury jest zahamowanie uszkodzenia mózgu i zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepełnosprawności u dziecka.
TYSIĄCE UŚMIECHÓW
Sukces neonatologii to zmniejszenie umieralności okołoporodowej oraz częstości występowania powikłań wcześniactwa w następnych okresach życia dziecka.
Wykorzystując naszą wiedzę i umiejętności codziennie podejmujemy walkę o jak najlepszą przyszłość dla naszych pacjentów